Рак молочної залози

2016-09-07

Рак молочної залози

Рак молочної залози не тільки в Україні, але і в цілому світі займає перше місце серед онкозахворювань у жінок. Щорічний приріст кількості захворювань становить 3%. В Європі щорічно виявляють 180тис. нових випадків раку молочної залози. В Україні цей показник досягає 16 тис. На відміну від інших країн Європи, наші жінки частіше звертаються до лікаря, коли захворювання занедбане, таких звернень біля 30% від загальної кількості звернень.
Рак молочної залози називають проблемою розвинених країн. Це пов’язано з тим, що в країнах з розвинутою економікою низька народжуваність, дітей вигодовують груддю дуже короткий проміжок часу, частіше використовуючи штучні суміші. В цих країнах значна кількість жінок приймають гормональні контрацептиви, часто безконтрольно. В країнах Азії, де висока народжуваність, кількість випадків захворювань раком молочної залози значно менше.
90% жінок, які хворіють на рак молочної залози, - це жінки старші 40 років. До факторів ризику відносяться спадковість, часті аборти, пізнє народження дітей і недостатнє вигодовування груддю, неконтрольоване приймання контрацептивів, травми молочної залози, порушення сексуального життя, паління, вживання алкоголю, недотримання принципів здорового способів життя, стреси. Підвищують ризик і супутні гінекологічні та ендокринні патології, тому що молочна залоза – гормоно залежний орган, який чутливо реагує на будь - які зміни в яєчниках, щитовидній та наднирковій залозах.
Звернення жінок до лікаря за спеціалізованою допомогою дає їй шанс і на подовження життя, і на одуження.
Успіх лікування раку молочної залози в повній мірі залежить від раннього та точного встановлення діагнозу. Багато жінок бояться візиту до мамолога, щоби не почути страшний діагноз. Але це зовсім неправильно, тому що на сьогоднішній день медицина знаходиться на досить високому рівні і успішне лікування захворювання можливе на різних його стадіях. Про це свідчать багато жінок, які побороли цю хворобу.
Якщо жінка звернулася вчасно до лікаря – мамолога чи онколога, то їй, при необхідності, буде виконана органозберігаюча операція. Також є можливість відновлення форми та об’єму молочної залози після мастєктомії (повне видалення молочної залози) за рахунок реконструктивно – відновлювальних пластичних операцій.
Однією найбільш розповсюдженою доброякісною пухлиною молочної залози є фіброаденома. Вона з’являється внаслідок порушення розвитку часточок молочної залози і проявляється як щільна рухома пухлина повільного росту. Частіше за все фіброаденома утворюється у молодих жінок. Лікування зазвичай хірургічне, планове. В деяких випадках можливе консервативне лікування та спостереження.
Вузлові форми фіброаденоматозу, які називають мастопатіями, - це реакція тканини молочної залози на різні гормональні порушення в організмі. Вони можуть проявлятися по різному , як набуханням молочних залоз перед менструацією, так і утворенням щільної болісної пухлини. Призвести до виникнення цієї патології можуть захворювання щитовидної залози, яєчників, печінки, нервові стреси. 80% таких пухлин не мають ризику переродження в злоякісні. Лікування мастопатій повинно бути комплексним: починаючи від хірургічного і закінчуючи консервативним з призначенням гормонотерапії.
Зараз на перший план в медицині виходить діагностика. Кожна жінка повинна навчитися самостійно проводити огляд молочних залоз з метою виявлення небажаних змін.
Самостійний огляд молочних залоз проводиться так:
Ø Огляньте груди, заклавши руки за голову. Не повинно бути ніяких бугорків чи відхилень від правильної форми.
Ø Ретельно перевірте кожну молочну залозу на наявність затвердіння.
Сигналами тривоги при самостійному огляді молочних залоз є:
Ø Ущільнення, яке не зникає при менструації.
Ø Зміни розміру, контуру чи форми грудей.
Ø Виділення із сосків.
Ø Наявність в молочних залозах ущільнень.
Ø Зміни зовнішнього вигляду шкіри грудей або сосків (запалення, почервоніння).
При виявленні будь – яких змін необхідно терміново звернутися до лікаря.
Консультація лікаря – мамолога необхідна в таких випадках:
Ø При появі будь – якого відчуття дискомфорту в молочних залозах (відчуття болю, розпирання, нагрубання в молочних залозах, виділення із сосків).
Ø При захворюваннях статевих органів.
Ø При травмах молочних залоз.
Ø При порушенні функції печінки.
Ø При різних гормональних порушеннях.

Ø При тяжких стресах.

Ø При наявності спадкової схильності.
Також всім жінкам треба обов’язково знати, що скринінгова мамографія проводиться жінкам після 40 років один раз на два роки, після 50 років – один раз на рік.
Як зменшити ризик розвитку раку молочних залоз:
Якщо Ви будете слідкувати не тільки за станом своїх молочних залоз, але і підтримувати своє здоров’я в цілому – ризик захворіти раком грудей набагато зменшиться.
Так, спочатку треба позбавитися паління. Паління збільшує ризик багатьох захворювань і, на жаль, рак є одним із них. Якщо не вдається позбутися цієї звички остаточно, то намагайтеся хоч трохи обмежити її.
Далі треба підвищити свою фізичну активність. Спортом треба займатися в будь – якому віці, вік не є протипоказом для занять фізичною культурою, єдине, що Вам може тут завадити – це лінь.
Позбавлення від надмірної ваги також один із етапів на шляху до успіху. Доведено, що жінки з надмірною вагою частіше хворіють раком молочної залози.
І, звичайно ж, намагайтеся позбавитися від стресів. Знаходьте в житті неочікуванні радощі, бо знаходить завжди той, хто шукає. Хто менше скаржиться на життя – менше хворіє.
Що робити у випадку, коли підтверджується страшний діагноз:
В першу чергу не впадати в розпач. Якою б не була стадія захворювання – надія на одужання повинна завжди бути. Поки життя продовжується, за нього треба боротися. Не гайте часу, починайте лікування і дотримуйтесь рекомендацій лікаря, обмежте стреси і ні на хвилину не сумнівайтеся, що Ви можете перемогти.

Васецький В.В.

Кiлькiсть переглядiв: 255

Коментарi